Jak powinna przebiegać izolacja dachu?

Nieocieplone połacie dachowe mogą stać się drogą ucieczki ciepła z domu. Odpowiednie ocieplenie dachu jest zwłaszcza istotne gdy planujemy wykorzystać powierzchnię poddasza oraz urządzić tam lokum mieszkalne. Dach można ocieplić m.in.: wełną mineralną, styropianem, polistyrenem ekstrudowanym, folią termoizolacyjną.

Ocieplenie dachu – izolacja termiczna

Ocieplenie poddasza to czynnik, bez jakiego nie może obyć się budowa budynku. Podstawowym czynnikiem, dla którego poleca się, żeby zrobić ocieplenie dachu, jest zachowanie jeszcze skuteczniejszej izolacji cieplnej. Źle zrobiona izolacja dachu przyczynia się chociażby do 1/4 utraty ciepła całego domu. Ocieplanie budynku działa niezbyt skutecznie, natomiast nasz budżet dedykowany na tenże cel jest niezwykle zawyżony. Prawidłowo zrobione ocieplenie dachu przyczynia się do mniejszego wykorzystania energii niezbędnej do ogrzania całego domu. Finalnie przekłada się to także na znacznie mniejsze koszty. Dobór właściwych produktów może przyczynić się także do poprawy izolacji dźwiękowej. Wykorzystanie wełny mineralnej przyczynia się do pochłonięcia oraz rozproszenia fal akustycznych. Jest to niezwykle korzystne wyjście w wypadku pokrycia dachowego zrobionego z blachy. Amortyzowanie hałasów z zewnątrz, i też dudniącego deszczu, zdecydowanie zwiększy komfort mieszkania na poddaszu.

Izolacja dachu międzykrokwiowa?

Izolację międzykrokwiową wykorzystuje się w dalszym ciągu częściej, niż nakrokwiową. Jest ona bowiem techniką zbadaną oraz popularną od wielu lat. Ma mnóstwo korzyści, lecz ma także również własne wady. Ważną jest tworzenie się mostków termicznych na przestrzeni krokwi. Żeby je zrównać układa się dodatkowo powierzchnię wełny bądź styropianu pod belkami. Opisane rozwiązanie jest efektywne, gdy idzie o likwidacją mostków cieplnych, lecz niestety nie przeciwdziała skraplaniu się wilgotności w izolacji. Ta z kolei ma niezwykle niekorzystny wpływ na wełnę, ponieważ zawilgocona wełna traci własne właściwości termoizolacyjne. Decydując się na ocieplenie nakrokwiowe – unikamy owego kłopotu, i ponadto przez umieszczone na belkach deski – dostajemy od razu gotowe poddasze.

Be the first to comment on "Jak powinna przebiegać izolacja dachu?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*